Sevimli Cuma: “Tak Çantayı Parmağına” Projesi

04 Mayıs 2012

Gene cuma gelmiş…

Artık bu cumadan cumaya buluşmalara bir son vermek lazım. Haftaya yeni reçeteler girmek lazım. Onların fotoğraflarını düzenlemek lazım. Parti fotoğrafları ile bir yazı yazmak lazım.

Biraz daha “lazım” kelimesi kullanılan cümle kurmamak lazım…

Bir iç sesin bana söylettiklerini duymam lazım 🙂

Bir süre önce çok şirin ve kullanışlı bir ürün ile tanıştım. Ürünü tanışmamı sağlayan yakın bir arkadaş olunca açıkcası işler kolaylaşıyor. Kendisi bir iş kadını olarak bu işe soyunmuş durumda. Önüme serdiğinde hepsine büyük bir şaşkınlıkla baktım ve “Hepsi benim olmalı.” cümlesini haykırarak masadakileri kucakladım. Sakin ol Ayşem… Önümde duran kumaş ve birbirinden bıcır bıcır desenli, bir de üstüne üstlük tek tarafı yapışkanlı bantlar. Delirmek konusunda haklıyım. Kimse kusura bakmasın lütfen…

Denemeler neticesi artık sunum aşamasına geldik. Sevimli cumaya uygun gidecek ufak hediye poşetleri hazırlamak ise işin başlangıç kısmı olacak. Gerekli malzemeler desenli kağıtlar, şablon ve makas… Detaylar birazdan;

Şablonu (Craft&Creativity) yazıcıdan çıkartıp, dış hatlarından kestikten sonra kalın çizgilerden katlama yapıyorsunuz. Aynı zamanda şablonda kesik kesik çizgilerde mevcut. Hazırlanacak olan çanta körüklü model olduğu için bu kesik çizgiler önemli. Aynı katlama işlemini onlara da uygulayacaksınız. Bu şekilde bütün katlama izleri belli olacak ve birleştirme esnasında işimiz kolaylaşacak.

Uygulacağınız kağıdın üstüne bu şablonu yerleştiriyoruz. Kağıdın kalın veya ince olması size bağlı. Kalın kağıtta daha sert dururken, ince kağıtta hafif şekilde. Şablona uygun dış hatlar için işaret alınır ve bu işaretlerden kağıt düzgünce kesilir. Eğer desen uygulamaı bir kağıtsa desenin ön yüzde duracağını kesmeden önce kıvrılma yerlerini de kontrol edin. Farkında olmadan deseni içerde veya körüklü kısmında kalacak şekilde işaret almış olabilirsiniz.

Kağıdı kestikten sonra şablonu tekrar kağıdın üstüne düzgünce yerleştiriyorsunuz. Bu sefer katlama yerlerinin izini kağıda çıkarmamız gerekiyor. Bir cetvel ve kesici olmayan bir iz çıkarıcısı… Pizza bıçağı, bir bıcağın keskin olmayan sırtı veya şeker hamuru iz aleti… Bunları kullanarak şablondaki bütün izlerin üzerinden tekrar ve tekrar geçiyorsunuz.

Bu ufak çantaya aynı zamanda kurdela takılacak. Kurdela atma noktalarını bir iğne yardımı ile belirliyorsunuz. Şablonu kaldırıp, kağıt üzerindeki izlerden sakince kat kıvırmalarını gerçekleştiriyoruz. Acele etmeyin, çizgilerin mümkün olduğu kadar düzgün katlanması lazım. Sonra poşeti birleştirme aşamasında sorun yaşıyoruz. 🙂

Artık yapıştırma aşamasındayız. İlk önce çantanın üst kısmını içeri doğru yapıştıracağız. Bu aynı zamanda kurdela kısmının olduğu, tutma yeri olacak.

Daha sonra dar ve uzun olan katlama kısmını, körüklü kısım ile birleştiriyoruz. Çantanın taban kısmını da kesik çizgilere uygun olarak kulakçılar meydana getirerek üst üste monte ediyoruz. Kağıtların birleşme noktalarında uygun gördüğünüz her yere yapıştırıcı sürebilirsiniz. Tabanı daha sağlam olsun derseniz, aynı ölçüde bir kağıt ile bu kısmı kapatabilir, gene aynı ölçüde kalın karton ile içerden tabanı desteklemek mümkün. (Sağ fotoğrafta katlama yerindeki aceleci davranışımın bir uygulamasını görebilirsiniz!)

Kesme, biçme ve yapıştırma işlemleri tamam. Şimdi çantaya sap ve süsleme yapma zamanı. 🙂 Çanta, kurdela ve kumaş bant… İşte bu kadar malzemeye ihtiyaç var.

Daha önce iğne ile işaret aldığınız yerlerdeki noktaları biraz genişletilecek. Kurdela geçiriliyor ve bitim yerlerine birer düğüm atılıyor. Tutma sapları hazır. istediğiniz renk ve desende kumaş bant kesiliyor. Arkasındaki kağıttan sökülüyor ve çantamızın üstüne hemen yapıştırılıyor.

Kumaş bant sadece bu çantayı süslemekle kalmadı…

Aklınıza gelebilecek her ürünle birleştirmek mümkün. Sınırınız hayal gücünüz. Benden size bir kaç örnek: Bir parti için minik yoğurt kavanozlarının etrafına, partiye uygun renk ve modelde sarıldı. Üzerine harfler yapıştırıldı.

Puzzle çerçevesinin etrafına gene uygun renklerde ara boşluk kısmına boydan boya çevrildi. Bu arada bu modelden sıkıldınız mı? Hemen söküp, yeni bir model kumaş bant ile çevirebilirsiniz. Yapıştığı yüzeye kesinlikle zarar vermiyor.

2 Mayıs günü BenQ‘nun yeni fotoğraf makinası GH700 modelinin ön lansmanında bir cupcake eğitiminde eğitmenlik görevi aldım. Hazırlanan cupcakeler gene bu kumaş bantlarla süslendi. Hani “Sunum önemlidir.” diyoruz ya; işte BenQ ekibinin kendini kaybettiği an işte o andı. Detaylı fotoğraflar için Facebook sayfalarına uğrayabilirsiniz.

En son gecenin bir vakti, kendimi kumaş bantları duvara yapıştırıp, sökerken yakaladım ve aynı zamanda “Aaaa boyayı sökmüyorrr…” şeklinde bağırmakla meşguldüm… Kumaş, cam, metal, kağıt, ahşap ve hatta şeker hamuru… Alışveriş kısmı için adres belli: Yap Yapıştır… Acaba Facebook’ta bunun için grup kursak mı? Bu kumaş bant ile yaptıklarımızı paylaşsak mı? O kadar mı aşık oldum acaba?

Bildiğin aşık oldum…

Havasının grisine selam verdim. Vampir makaronlara baktım, nişan pastasının çiçeklerine güldüm. Sesi sonuna kadar açtım ve sizleri sevgi, saygı ile kucakladım; 2 dakika 35 saniye boyunca…

Keyfiniz daim olsun 🙂

İyi haftasonları…

 

 

 

Etiketler:
Kategori: DIY
{ 8 Yorum }
 • 04 Mayıs 2012 tarihinde pastalin dedi ki;

  seninle benim başım dertte ama olmaz ki böyle bayıldığım herşeyi sen yaparken görüyorum hayranlığım 2 katına çıkıyor hayat sana hep mutluluk getirsin tanışmadan bağımlılık yapan kadın :)) bide bantları bulacağımız adres vereydinde süper olaydı ya :))

 • 04 Mayıs 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Şimdi sayfanın altına doğru bir “Yap Yapiştir” şeklinde site yönledirmesi bulunmaktadır. Oraya tıklandığında açılan sayfanın altına doğru inildiğinde bu kumaş bantlar ortaya çıkıyor. Selam eder, gözlerinizden öperim 🙂

 • 04 Mayıs 2012 tarihinde Devletsah dedi ki;

  Ayy cok guzel olmuslar. Bizim de sufi ile kumas bant projemiz var. Yarin hayata gecirebilirsek paylasacagiz…

 • 04 Mayıs 2012 tarihinde Arzu Gedik dedi ki;

  ay gitti paracıklar.. almazsam olmaz ki harikalar!!!

  not: ben o çantaları yapıp içine kurabiye koyarım, anneler gününde dağıtırım, insanlar teşekkür ettikçe kulaklarınızı çınlatırım 🙂

 • […] See more of the SÖNDRUM frame upgrade. […]

 • 10 Mayıs 2012 tarihinde Gülden Selçuk dedi ki;

  Bayıldım ellerinize sağlık
  bende bunları baharat ve bakliyat kavonozlarında kullanayım sıkıldıkça değiştiririm (aramo kovonozları fikride harikaydı ama o beni biraz aşar)
  sevgiler

 • 11 Mayıs 2012 tarihinde Ayşe Öz dedi ki;

  Tamam öğrendim artık,önce yazı açılır,hemen okumadan en alta gidilir ve parça açılır,dinlenirken yazı keyifle okunur.Pastalin’in dediği gibi tanışmadan bağımlık yapan kadın.N’olur sizde Hanimiş gibi bir turne düzenleyin Anadoluya.Ne güzel yaptı Işıl,bir çok takipçisi ile buluştu,hatta kendini tanımayanlarla bile tanıştı.Kayseri programı beni çok heyecanlandırmıştı.Sitesini takip ettiğim biriyle tanışmaktan çok mutlu oludum.Darıs peçeteden notlara

 • 05 Mayıs 2014 tarihinde Mehtap dedi ki;

  Dahiyane fikirler için teşekkürler.Bu bantlar süpermiş

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...