Sevimli Cuma: Balerin Süslemesi

29 Haziran 2012

Ortada bir cupcake varsa ve şeker hamurundan süsleme istenmiyorsa benim tercihim kağıttan hazırlanan süslemeler (topper) oluyor. Hem amaca yönelik hem de süslemenin verdiği keyifi yakalamak mümkün oluyor.

Bir süredir ara verilen “Sevimli Cuma” ya başlamak için iyi fırsat… Hemen değerlendirelim… 🙂

Hazırlanacak bu süslemede temel malzemeler kağıt, krepon kağıdı ve şablon… Şablon hazırda. İstediğiniz gibi oynamanız mümkün. Daha büyük veya daha küçük olarak değiştirebilirsiniz. Şablona uygun olarak desenli kağıtlardan her bir süsleme için iki parçayı maket bıçağı ile düzgünce kesiliyor. Kullanacağız çubuk türü (Çöp şiş, kürdan veya  kağıt çubuk) sıcak silikon ile bu parçalara arada akalacak şekilde yapıştırılıyor. Bu yüzden önden ve arkadan aynı görüntüyü yakalayacağız.

Şimdi işin biraz uğraştırıcı tarafı. Balerinin eteğini yani tütüyü hazırlayacağız. Bunun için krepon kağıdından eşit uzunlukta ve kalınlıkta (10cm*24,5cm) iki şerit kesilecek. Bu şeritleri üst üsüte koyarak ortalarından ikiye katlayarak, katlama izi çıkarmanız gerekiyor. Bu iz bir iğne ve iplik ile iki parçayı birbirine dikerken önemli olacaktır.

Dikişli bu şeritleri her iki taraftan çekerek büzüştüreceksiniz. İpi sakın koparmayın 🙂 Büzme işlemi tamamlandığında atacağınız bir düğümle hem uçları birleştirmiş olacaksınız hem de yuvarlak 4 katlı bir tütünüz olacak.

Tütüyü geçirdikten sonra sabitlemek için yuvarlak bir parça kesip, üzerine 6 adet kesik atıyorsunuz. Bu şekilde çubuktan kolay geçecektir. Sıcak silikon ile bu parçayı tütüye yapıştırıyorsunuz.

Bütün parçalar biraraya geldi. Artık balerinleriniz hazır ve cupcakelerinize monte edilmeyi usul usul beklemekteler. Hayırlı olsun 🙂

  “That Cute Little Cake” sitesinden uyarlanmıştır.

Çalışırken sürekli aklımda “Black Swan” vardı. Gösterim öncesi ve sonrasında çok konuşuldu. Beğenildi, beğenilmedi. Onunla ilgili müzikleri araştırırken bir şarkıya rastladım. Çalışırken fonda usul usul çalacak çalacak cinsten… 4 dakika 13 saniye boyunca “Perfect” olduğunuzu hissetmeniz için… Çünkü zaten öylesiniz… 🙂

Sevgiler ve saygılar,

Etiketler:
Kategori: DIY
{ 5 Yorum }
 • 30 Haziran 2012 tarihinde Turkan Akgun dedi ki;

  Bir stilist olarak çok sevdim.Çok hoş ! tutukek e de çok uyar:) izniniz olursa bir ara kullanmak isterim.Sevgiler..

 • 02 Temmuz 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Turkan Hanım, beğenmenize çok sevindim. Paylaşımlar ruhumuzu besliyor. Memnuniyetle. Sevgiler bizden size 🙂

 • 21 Temmuz 2012 tarihinde Berceste dedi ki;

  Tesrif edemediginiz bir dogumgunumuzun favorisi idiler 🙂

  https://berceste.blogspot.com/2011/01/ugur-bocegimin-dogumgunu-sofras.html

 • 08 Mart 2013 tarihinde tugba uzun dedi ki;

  Ellerinize sağlık ,çok güsel olmuşlar.

 • 14 Mart 2013 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Tugba Uzun çok teşekkür ederim 🙂

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...