Mola!!!: Çikolatalı Sufle

23 Aralık 2011

İki çalışma arası, fotoğrafa sıkışmış minik bir şeyin heyecanı içinde hemen yapılan, kolayından Sufle…

Evren’e not: Sufle istedikçe karşıma Volkan Kek’in çıkmasının veya Kaloğlu ailesinin ısrarla benden Sufle istemesinin aslında benim Sufle yapmakta yaşadığım tereddütün, şekil bulmuş hali midir? Yoksa 2012 yılı heyecanı tavan yapmış durumda mıdır? Midır? Mudur?…

Sufle klasiği; çikolata, yumurta sarısı ve çırpılmış yumurta beyazının düşük sıcaklıkta, kısa süreli pişirilmiş, hafif bir kek türevi olan bir tatlı türü. Üstünün kalın ve sert bir kabuk olması, hamurun çok pişmemiş hali, olmazsa olmazı. Mutlaka sıcak servise sunulması diğer vazgeçilmez koşulu.

Standart reçeteyi şimdilik sonraya bırakarak, yapımı kolay ve sonucu garanti olan başka bir reçeteyi hayata geçirdik. Bağlayıcı olması sağlamak amacıyla reçetenin içinde çok az miktarda un yer almakta. Yağ ile kavrulması, Sufle’yi yerken ağza un tadının gelmemesi için. Kavrulma işlemi; yağın eriyip içine un katılması ve üstünde baloncuklar oluşana kadar orta ateşte pişirilmesi şeklinde gerçekleşiyor. Baloncukları gördüğünüzde yumurta sarıları ve eritilmiş çikolata sürekli karıştırarak ilave ediyorsunuz.  Sürekli karıştırmak, yumurta sarılarının aniden karşılaştığı sıcaklıkta pişmemesi için önemli…

Yumurta beyazları mikserde köpük oluncaya kadar çırpılıyor. Toz şeker gene azar azar ilave ediliyor. Toz şeker, yumurta beyazlarının içinde eridiğinde çırpma işlemine son verebilirsiniz. Burdaki diğer önemli nokta, hazırladığınız bu karışımı iki parti halinde çikolatalı karışıma yedirmeniz gerekiyor. Çok karıştırırsanız yumurta beyazı sönecektir. Az karıştırdığınızda hamurun içinde yumurta beyaz topakları kalacaktır. Mümkün olduğunca hızlı ve tam bir karıştırma yapmanız gerekmektedir.

 

 Kullanılacak, ısıya dayanıklı kalıpların içlerini  yağ ile hafifçe yağladıktan sonra toz şeker ile kaplıyorsunuz. İçine koyacağız toz şekeri, sallayarak kalıbın içinde gezdirdiğinizde yağ, güçlü bir şekilde şeker tanelerini tutuyor. Bu şekilde servis sırasında yan yüzeye yapışan Sufle’yi kolayca kaşığınıza alabileceksiniz.

Fırınlanma için Sufle hazır. 15 dakika sonunda hafif puf bir şekilde, kalın kabuklu, içi yumuşacık ve bol çikolatalı…

Hazırlanan Sufle’yi sadece pudra şekeri ve krema ile servis yapabilirsiniz. Yılbaşına özel bir sos ile farklı bir boyut kazandıralım dedim. Ve kırmızı şaraplı, karanfil ve frambuaz ağırlıklı bir sos huzurlarınızda. Kırmızı şarap kullanmak istemezseniz daha yoğun bir kıvamda olacaktır. Mümkün mü? Mümkün… 🙂

[print_this]

Çikolatalı Sufle:

“Women’s Weekly- Baked” kitabından uyarlanmıştır.

Gerekli Malzemeler:

Çikolatalı Sufle için;

* 1 Tablespoon Toz şeker

* 50gr Yağ

*1 Tablespoon Un

* 200gr Bitter Kuvertür Çikolata (Ufak doğranmış halde)

* 2 adet Yumurta sarısı

* 4 adet Yumurta beyazı

* 1/4 cup Toz şeker (Ekstra)

Frambuazlı Sos;

* 150gr donmuş Frambuaz

* 2 Tablespoon Toz şeker

* 4 adet Karanfil tanesi

* 1/2 cup Kırmızı şarap

Hazırlanışı:

 1. Fırın 160 derecede fanlı olarak ön ısıtma yapılır. Isıya dayanıklı kalıplar yağlandıktan sonra toz şeker ile kaplanır.
 2. Yağ ve un, orta kademede ocak üzerinde baloncuklar oluşuncaya kadar kavrulur. Süre sonunda ocaktan alınır ve içine yumurta sarıları ile çikolata eklenir.
 3. Mikser ile yumurta beyazları köpük oluncaya kadar çırpılır. Ekstra olan toz şeker azar azar ilave edilir. Şeker, yumurta beyazının içinde eridiğinde çırpma işlemi bitirilir.
 4. İki parti halinde yumurta beyazları, çikolatalı karışıma eklenir.
 5. Hazırlanan hamur, kalıplara paylaştırılır. Ön ısıtma yapılmış fırında 15 dakika pişirilir.

Sosun Hazırlanışı:

 1. Frambuaz ve toz şeker, ocak üzerinde bir kabın içinde kaynamadan, toz şeker eriyinceye kadar pişirilir.
 2. Karışıma kırmızı şarap ve karanfil ilave edilir. Kırmızı şarap kaynamaya başladığı anda ocak üzerinden alınarak tezgahta soğuması sağlanır.
 3. Servis tabağına alınarak Sufle’nin yanında ikram edilir.

[/print_this]

Etiketler: ,
Kategori: Tarifler
{ 6 Yorum }
 • 23 Aralık 2011 tarihinde betül köroğlu dedi ki;

  süper süper süper bir mola hem de 🙂 kaç gecedir aklımda sufle ama kendimi dizginliyorum . sanırım bu fotodan sonra bu akşam dizginleyemeyeceğim 🙂

  kocaman öperim

 • 23 Aralık 2011 tarihinde Elif'in defterinden dedi ki;

  Yine muhteşem bir tarif ve göz alıcı karelerle. Ellerinize sağlık:)

 • 23 Aralık 2011 tarihinde EMİNE AKMAN dedi ki;

  Hiç bıkmam ben bu sayfaya girip, Ayşem yeni birşey yazmış mı diye bakmaktan.
  Hiç doymam senin kelimelerle oynayışından ve hiç sıkılmam seninle zaman geçirmekten.

 • 23 Aralık 2011 tarihinde EMİNE AKMAN dedi ki;

  Gitmeden çoktandır sormak istediğim bir şeyi sorayım istedim. Blog yazarken yani “com” olmadan önce yazıda mıydı yorumlara verdiğin cevaplarda mıydı hatırlamıyorum ama bir ara karamel ile süslemelerin nasıl yapıldığını anlatacağını söylemiştin uzunca bir müddet beklemiştim de unutuldu mu acep demiştim. Müsait olduğunda,bir nefeslik zamanın olunca edersek bir bencillik ve o bir nefeslik vaktini eski sözüne ayırırmısın dersek çok mu ayıp etmiş oluruz sevgili Ayşem’im. Hadi iyi geceler.

 • 30 Aralık 2011 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Emine, çok teşekkür ederim. Beni benden iyi anlatan bir cümle yazmışsın. 🙂 Tabi ki zaman bulup yaparım. Ocak ayı için sözleşelim mi? Sevgiler ve mutlu yıllar 🙂
  Elif Hanım sevgiler ve mutlu yıllar 🙂
  Betül, senin hızına yetişmek ne mümkün. Güzel yılların olsun arkadaşım 🙂

 • 04 Ocak 2012 tarihinde melek dedi ki;

  bunu yapmıcaktınız. insanın canı çekiyor 🙂 yapası geliyor ve kilo alıyor. etmeyin eylmeyin 🙂

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...