Kural Dışı: Gökkuşağı Pasta

08 Ocak 2012

Devletşah‘ın bir tweeti… Sayfa açıldığında “Evet, terzi kendi söküğünü diker kardeşim.” edası içinde Bibi’nin doğumgünü pastası kesinleşmiş oldu. Pastanın beğenileceğini tahmin etmiştim ama fotoğraf çekmek istediğimde ellerinin tersiyle beni itecek kadar pastaya sahip çıkacaklarını tahmin etmemiştim…

Kendimi kaybettiğim site:”Sweetapolia“… Bilenler, bilmeyenlere anlatsın derim.

Abiler kahvaltı masasında 10 dakika yanlız bırakılarak, mutfakta beyaz şeker hamuru ile hemen bir kaplama yapıldı. Renkli gıda kalemleri hazırlandı ve ufak bir sesle teker teker herkes mutfağa çağırdı. Resim çizenler mi istersiniz, mesaj yazanlar mı isterseniz?… Kalemleri ellerinden zor aldım desem yalan olmaz.

Pasta asıl sahibine doğru yola çıktı. Kocaman bir gülücük ve meraklı gözler… Anlatmaya çalışmak birazcık gereksiz. Fotoğraflar yeterli durumu kavramaya…

Bir çocuk partisi için başarılı bir pasta seçimi. Özellikle gıda kalemleri işin içine girdiğinde alınan keyfin hesabı yapılamıyor. Sadece gerek kekin yapımında gerekse sunum aşamasında bazı önemli notları almak lazım. Paylaşma zamanı;

Yağlı bir kek, sadece yumurta beyazları ile hazırlanıyor. Yumurta sarısının kek hamuruna ufak bir sarılık katacağını unutmamak gerekiyor. Kullanılan gıda boyaların renk tonlarının değişimini en azda tutmak için, hamurun mümkün olduğu kadar beyaz olması gerekiyor. Hazırlanan hamur, 6 eşit parçaya ayrılacak. Her kat ayrı olarak renklendirilecek. Bunun için 6 adet çukur kaseye ihtiyaç var. Her kat için yaklaşık 250gr. kek hamuru ayırmanız gerekiyor. Bu şekilde pasta kesildiğinde renkli katların her biri eşit yükseklikte olacak.

Şimdi işin en büyük soru işaretli kısmına geliyoruz: Hamuru renklendirmek için mutlaka renkli JEL gıda boyası kullanılacak. Kullanılacak miktar: her 250gr çiğ hamur için bir kürdanı boyaya batırıp çıkarıyorsunuz. Kürdanın üstünde kalan boya kullanacağız miktardır. Bu miktar kek hamurunun tadını değiştirmemekte. İşin sağlık kısmına gelirsek: Ne kadar sağlıklı tartışılır. Kullanılan miktarın azlığı, hamurun çokluğu ve açıkcası yılda bir kez olan bir pasta için bu noktada hem kendimize hem de çocuklara ufak bir yaramazlığa izin verdim.

Kek hamuru için kullanılacak kalıp konusunda iki farklı ölçü kullandım. Orjinal tarifte kalıp ölçüsü olarak 23cm verilmiş. Bu kalıp ile pişireceğiniz hamur pancake kalınlığı kadar olmakta. Yani hamuru yaydığınızda bu incelik doğru bir incelik. Her tepside bir kalıp olmak üzere 2 tepsi halinde pişiriyorsunuz. 6 kat ve krema ile birleştiğinde yükseklik yaklaşık 8cm. Kesmek için ideal bir yükseklik. 2.denemede pasta kalıbının çapı 18cm olarak seçtim. Her tepside 3 kalıp olacak şekilde pişti.  Pişen kek katı daha yüksek oldu. Krema ile birleştirildiğinde pastanın yüksekliği yaklaşık 16cm civarında. Kesmek için zorlu ama görüntü açısından oldukça gösterişli. Özet olarak tavsiyem: 23cm’lik kalıp kullanılmalı. Her seferde  2 tepsi ve 2 kat şekilde pişirin. Hazırladığınız diğer  renkli hamurlar, oda sıcaklığında kıvamları bozulmadan pişmemiş olarak bekleyebilmekte.

Kek katlarını hazırladıktan sonra soğuması aşamasında krema hazırlığına başlanır. Özellikle kullanılacak beyaz krema ve türevleri, renkli kek katlarını daha çok ortaya çıkaracaktır. Bir süredir yağlı krema (Buttercream) ile aramızda bir bağ oluşturmaya çalışmaktayım. Ağızda yağ tadından ziyade süt tadı bıracak bir yağlı krema sevdası peşindeyim. Zaman kısıtlayıcı bir faktör olunca yağ ve tatlandırılmış süt ile hemen bir krema hazırladım. Bunun için reçetedeki yağ miktarı, mikserde (balon şeklinde çırpıcı ile) köpük köpük oluncaya kadar çırpılıyor. Yağın yumuşaması değil, krema gibi köpük dokusuna sahip olması önemli. Stand mikserde, yüksek devirde yaklaşık 30 dk tek başına yağ çırpılıyor.

İstenilen kıvama geldiğinde, mikser çalışır halde iken oldukça yavaş bir şekilde tatlandırılmış yoğunlaştırılmış sütü ilave etmeye başlıyorsunuz. Süreci tamamladığınızda kremanız oldukça hafif ve kullanılmaya hazır hale geliyor. Kekin kalınlığının 1/2 oranında kremayı ilk katın arasına yerleştiriyorsunuz. Bu şekilde katlara kremayı uyguluyorsunuz. Kalan kremayı ise kapatacak şekilde bütün pastanın üstüne sürüyorsunuz.

Buzdolabında beklediğinde dış yüzeyi sertleşmekte ve üzerine rahat bir şekilde şeker hamuru kaplanmakta. Kekin pişmesi, krema ile birleştirilmesi, pasta servisinden bir gün önce yapılmalı ve bir gece buzdolabında bekletilmelidir. Eğer üzerine şeker hamuru kaplayacaksanız; şeker hamurunu kapladıktan sonra buzdolabında 30dk bekletin. Krema sertleşecektir. Çıkartıp, gıda kalemleri ile üzerini renklendirin. Oda sıcaklığı ile birlikte bu çalışma sırasında krema tekrar yumuşayacaktır. Tekrar buzdolabı ve 30 dakika bekleme. Üzerinin boyaması bittiğinde eğer kremanız yumuşamamışsa hemen servise alabilirsiniz. Ya da üzerini hiç şeker hamuru kaplamadan sadece krema haliyle servis yapabilirsiniz.

Bir önceki yazı ile ilgili bir kaç cümle; Duygularınız, düşünceleriniz ve dilekleriniz için yorum yazan, telefon açan, mail atan herkese tek tek teşekkür ederim. Biliyorum ki bir gün hepinizle bir yerlerde buluşacağız ve büyük başarılara birlikte imza atacağız.

Evren, sana başka bir niyet. Çalış bakalım 🙂

[print_this]

Gökkuşağı Pasta:

“Sweetapolita” sitesinden uyarlanmıştır.

Gerekli Malzemeler:

Kek için:

* 226 gr Margarin

* 2  1/3 cup Tozşeker

* 5 adet Yumurta akı

* 3 cup Un

* 2 teaspoon Vanilya aroması

* 4 teaspoon Hamur kabartma tozu

* 1/2 teaspoon Tuz

* 1 1/2 cup Süt (Oda sıcaklığında)

* Kırmızı, Sarı, Turuncu, Mavi, Yeşil ve Mor Renkli Jel gıda boyası (AmeriColor marka)

Krema için:

* 400gr Margarin

* 2 adet Tatlandırılmış, yoğunlaştırılmış süt (400gr-Markomilk)

* 2 teaspoon Vanilya aroması

Süsleme için:

* 1kg Beyaz şeker hamuru

* Renkli Gıda Kalemleri

Hazırlanışı:

 1. Fırın 175 derecede fanlı olarak ön ısıtma yapılır. Kullanılacak kalıplar yağlı kağıt ile kaplanarak hazırlanır.
 2. Kek için; yağ ve şeker krema kıvamına gelinceye kadar çırpılır.
 3. Çırpma işlemi devam ederken yumurta beyazları teker teker ilave edilir.
 4. Un, tuz, hamur kabartma tozu elenerek bir kapta hazırlanır. 3 kısımda eklenecektir.
 5. Çırpılmakta olan malzemeye; kuru malzemeler – süt ve vanilya – kuru malzeme – süt ve vanilya – kuru malzemeler şeklinde unlu grup 3 seferde, sütlü grup ise 2 seferde eklenecektir.
 6. Hazırlanan kek hamuru, 6 parçaya ayrılır ve renklendirilir.
 7. Hazırlanan kalıplara dökülerek, ön ısıtma yapılmış fırında 23cm’lik kalıp için 15 dakika, 18 cm’lik kalıp için 23 dakika pişirilir.
 8. Süre sonunda tel ızgara alınarak soğuması için bekletilir.
 9. Yağlı krema için: Margarin, yüksek devirde stand mikserinde çırpılır.
 10. Krema kıvamına geldiğinde vanilya ve azar azar tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt ilave edilerek, çırpmaya devam edilir. Ekleme bittiğinde krema kullanıma hazırdır.
 11. Soğuyan kek katlarının arasına krema sürülerek birleştirilir. Renk sıralaması isteğe bağlı olabilir.
 12. Bir gece bu şekilde buzdolabında bekletilir. Ertesi gün üzeri şeker hamuru ile kaplanarak, gıda kalemleri ile süslenir. Servise sunulmadan önce 10 dakika buzdolabında bekletilmesi tavsiye edilir.

[/print_this]

Etiketler: , ,
Kategori: Tarifler
{ 23 Yorum }
 • 08 Ocak 2012 tarihinde Muge Cerman dedi ki;

  Hep mutlu, hep renkli olun, hepiniz…
  Sevgiyle kucakladım

 • 08 Ocak 2012 tarihinde jbid dedi ki;

  o kadar güzel ki, gözümü karartıp kızımın 2 yaşı için risk mi alsam 🙂
  mutlu yaşlar bibi!

 • 08 Ocak 2012 tarihinde zehra özdem dedi ki;

  Hah sööööle…Hosgeldin Pecete derim ben…keyifle cayimi yudumlarken…fotograflari incelemek ayri keyif…yaziyi okumak ayri bir keyif…süper bir post…dolu dolu…sirinlik dolu…ne cabuk büyüyorlar Aysem…. allah bahtlarindan güldürsün bütün o masum gülen yüzleri…o sahane pastanin isil isil renkleri gibi renklensin hayatlari ve seker tadina kat kat cogalsin mutluluklari… senin de emgine saglik, bir sonraki postta görüsmek üzere….sevgileirmle

 • 09 Ocak 2012 tarihinde Berceste dedi ki;

  Telefon ediyorum ediyorum….Caliyor caliyor… Numaran mi degisti acep?

 • 09 Ocak 2012 tarihinde Elif'in defterinden dedi ki;

  Bu nasıl bir eğlence ve mutluluk, rengarenk ve eminim çok lezzetli. Ellerinize sağlık:D

 • 10 Ocak 2012 tarihinde bihter dedi ki;

  Çok ama çok hoş bi pasta olmuş.Rengarenk harika.Bibiye uzun uzun mutlu yıllar dilerim:)
  Ellerinize sağlık

 • 11 Ocak 2012 tarihinde Seda dedi ki;

  Pasta süpper görünüyor, ba-yıl-dım!

  Ben şu linkini verdiğiniz Gurmenet hakkında birşey soracaktım. Siz buradan alışveriş yapıyor musunuz acaba? Memnun musunuz? Fiyatları çok uygun geldi de gözüme…

  Şimdiden teşekkürler. Sevgiler..

 • 11 Ocak 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Seda Hanım; evet, alışveriş yapıyorum ve çok da memnunum. Özellikle farklı ürünlere uygun fiyattan ulaşmak için iyi bir site. Sevgiler 🙂

 • 11 Ocak 2012 tarihinde jbid dedi ki;

  ayşem, margarin yerine terayağı kullanabilir miyim?

 • 12 Ocak 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Jbid; tereyağ delisi bir kadın olarak sana yürekten evet demek isterim. Sadece mümkün olan en açık renk tereyağı bulmak durumundasın. Tikveşli veya Pınar’ın tereyağı bu iş için kullanılabilinir. Bir de şeker ile çırpmadan önce tereyağı mutlaka rengi açılıncaya kadar çırp. Sarı olan tonundan mutlaka renginin daha çok açılması lazım. Sevgiler. Not: Heyecanlıyım. Lulu için yapabileceğim bir şey var mı? 🙂

 • 12 Ocak 2012 tarihinde jbid dedi ki;

  hehe ben de çok heyecanlandım! şimdilik babasını doğumgünü partisi yapmaya ikna etmeye çalışıyorum ama pek taraftar değil 🙁 bir yandan da nisan’a kadar vaktim olduğunu düşünerek pasta denemeleri yapayım diyorum. boyasız ve kremasız başlayıp aşama aşama kendimi geliştirmeyi düşünüyorum ilk etapta. doğumgününe kadar tamam olurum herhalde 🙂
  babası ikna olursa gelip ellerinden öpeceğiz zaten. tebrikler ve başarılar :*

 • 14 Ocak 2012 tarihinde Melange dedi ki;

  ne kadar renkli neseli bir pasta ! bayildim, ufaklik yegenim nisandaki dogumgünü icin simdiden bana pasta siparisleri vermeye basladi, harika bir fikir bu 🙂
  Bu arada verdiginiz link’e ayrica bayildim, cok tesekkürler.

 • 17 Ocak 2012 tarihinde deneme 1-2 | Bir tatlı kaşığı dedi ki;

  […] Öztaş‘ın güzel pastasını denemek çok keyifliydi:) Arzu ve Ceylin’le beraber bu pastayı yaparken çok […]

 • 21 Ocak 2012 tarihinde Papatya Papadopoulos dedi ki;

  İnternette gökkuşağı pastası görmüştüm. Ama üstünü çocukların boyadığı bir pasta ne harika, ne değişik bir fikir!
  Nice senelere ufaklık! 🙂

 • 22 Ocak 2012 tarihinde zeynep dedi ki;

  Pastanız çok tatlı olmuş ama minikler ayrı tatlılar ve şekerler.Hele de sizin oğlunuz ne kadar size benziyor ve çok ama çok tatlı!Hep böyel gülümsesin ev tatlı olsun,her yeni yaşında ömründeki umut artsın eksilmesin.

 • 06 Mart 2012 tarihinde Aycan Çevik dedi ki;

  Uff! Denemeyi çok isteyip partili pişirme angaryası yüzünden yıllardır yapamadım şey bu! Nefis görünüyor. Leyla’nın doğum günü için yapılacak. Kaçarı yok.

  Buttercream hakkında da; aynı fikirdeyim, ben de damakta çikolata tadı bırakacak buttercream formülleri deniyorum, Bizim paletimize uygun bir kreama değil buttercream. Condensed milk bu yüzden çok iyi fikir. Beni bir miktar şaşırttı; çünkü bir süredir cheesecake yaparken kullandığım bir malzeme. Buttercream’de neden aklıma gelmedi, neden bir yerde okumadım bunu? Şaşırdım işte. Nefis görünüyor nefis! Söylemiş miydim bunu??

 • 19 Mart 2012 tarihinde Betül Yaşar Arslan dedi ki;

  Muhteşem olmuş hayran kaldım ellerinize sağlık 🙂

 • 18 Mayıs 2012 tarihinde Aliye dedi ki;

  Böyle rengarenk pastaya can kurban :))

  Ben bir tatlı müptelası olarak dayanamıyorum böyle şeylere. İthal bir çok bisküvi ve çikolata buralarda bulunsada hepsini bulmakta zorluk çekiyordum. Haberdar olmayan arkadaşlar için söleyim o zaman http://www.gurmereyon.com diye bir site buldum içinde pastacılık ile ilgili malzemeler mi ararsınız, ithal bisküvi çikolatalar mı ararsınız. Ne ararsanız var. Yok ben değişik yemekler yapmayı çok seviyorum diyorsanız onlar için gereken tüm malzemeler de var. Türkiye’nin her yerine gönderim yapıyorlar. Herkese afiyet olsun! :))

 • 16 Haziran 2012 tarihinde Serav dedi ki;

  Merhaba babam için babalar günü pastası olarak bunu yapmak istiyorum, ama jel gıda boyası bulamadım toz gıda boyasını sulandırarak kullansam olmaz mı? Neden özellikle jel?

 • 25 Haziran 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Serav Hanım Merhaba, geç cevap verdiğim için kusura bakmayın lütfen. Toz gıda boyasını sulandırmadan direkt olarak hamura karıştırmanız lazım. Sadece çok iyi karıştırdığınızdan emin olun 🙂 Bazen ufacık bir parça kek hamurun içinde çözünmeden kalıyor ve kekiniz o şekilde pişiyor. İlginize teşekkür ederim…

 • 26 Haziran 2012 tarihinde burçak dedi ki;

  Ben bu pastayı annemle birlikte yapıcam ama toz gıda boyasını nereden bulucamı bilmiyorum. nerede bulabilirim???

 • 27 Haziran 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Burçak Hanım, İstanbul ise Eminönü, Etiler, Hasanapaşa/Kadıköy pasta malzemeleri satan yerlerde, İstanbul dışında ise internetten sipariş vererek tedarik edebilirsiniz. https://www.gurmenet.com/catinfo.asp?cid=103

 • 17 Şubat 2014 tarihinde aslı e erdem dedi ki;

  Merhaba, bu haftasonu oğlumun doğum günü ve bu tarifi yapmayı planlıyorum, nefis görünüyor.Biz üstüne bonibonlar saçacağız:)
  Benim sorum margarini çırpma ile ilgili. Normal mikserde çırpmam yanlış olurmu? oda sıcaklığında yumuş yumuş olucak dimi? ikinci bir soru consened milk hiç bir yerde stokta kalmamış. cafefernando’nun tariyle deneyeceğim.(bu soru olmadı 🙂 paylaşma oldu galiba)
  Sevgiler.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...