Hindistan Cevizli Tart

17 Eylül 2015
_DSC2026_blogupdateSuluboya İllüstrasyon: Beng&Beng Design

“Aaa.. Yeter ya.. Neden katlanıyorum ki sana?”

3.kez tencereyi, üstün performans ile lavabo içine fırlatırken kendi sesime şaşırdım. Gözü kapalı yaptığım karamel bu olmamalıydı. Ölçüleri kontrol et. Malzemeyi kontrol et. Hava sıcaklığına bak. Açık pencere mi var bir yerde? Her şey normal. Bir dakika; kendini de kontrol et. Yakaladın mı? Her şey “Normal”…

“Normalleştirmek”

Hani gözü kapalı dediğim reçete. O kadar normalleştirmişim ki… Sıradan, her zaman olan, hiç bir farkı algılamadan ve en önemlisi hissetmeden… El yıkamak gibi ve ya susadığında su içmek gibi. Düşündüğümde günlük zamanların içinde hiç fark etmeden otomatik olarak yaptığım şeyler. Biraz değiştirelim bu durumu: Yeni öğrenmeye başlayan bir çocuk gibi ilk defa yapıyor gibi yapsam. Gözü kapalı değilde ilk kez deneyecek gibi düşünsem kendimi…

4.kez; Ne güzel oldun sen karamel…

Standart bir tart tabanı yerine hindistan cevizi ile hazırlandı. Mikser haznesinde taban malzemesinin hepsini hamur karıştırma ucu ile yaklaşık 3-4 dakika karıştırmanız yeterli olacaktır. Kullanacağız kalıbı mutlaka yağlamanız gerekiyor veya yağlı kağıt ile kaplayabilirsiniz.

_DSC1824_blog

Orjinal reçetede karamel badem ile birleştirilmiş. 3 sefer de bütün bademleri haklayınca, evdeki cevizler ile karameli tamamladım. Hindistan cevizi ile gayet uyumlu oldu kendisi.

_DSC1884_blog

Kalıptan dolayı porsiyonları kare olarak ayarladım. Kullanacağınız kalıba göre kesim stilini istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz. Verilen ölçü ile maksimum 30cm*30cm lik bir kalıp (en*boy ölçüleri için maksimum ölçü) hazırlanıyor. Kalıbınız bu ölçülerden daha geniş olduğu takdirde dilimdeki malzemelerin kat yüksekliği azalacağı için lezzet orjinal halinden farklı olacaktır.

_DSC1949_blog

Bu arada sayfa ile ilgili bazı gelişmelerden haberler: Blog sayfasının görüntüsü ile biraz oynacağım galiba. Daha sade olması yolunda düşüncelerim var. Ama en güzel haber Kenwood ile birlikteliğimiz. Düzenli olarak yeni reçeteler ile birlikte olacağım kendileriyle bundan sonra. Haberler, etkinlikler, yarışmalar, hediyeler, özel sohbetler… Sırası geldikçe sayfadan paylaşacağım… Özellikle instagram ve facebook sayfalarından “Ayşem Öztaş” hesabını takibe alırsan hiç bir şeyi kaçırmamış olursun. Bu arada ilk adım olarak Kenwood web sayfasını inceleyebilirsin. Karşına rengarenk bir dünya çıkacağı garantisini veriyorum.

_DSC1981-Recovered_blogKenwood Mutfak Şefi KMix Barcelona KMX80

[print_this]

Hindistan Cevizli ve Çikolatalı Tart:

“Love Comma Cake” sitesinden adapte edilmiştir.

Gerekli Malzemeler:

Hindistan Cevizli Taban için:

 • 4 cup (360gr) Hindistan Cevizi rendesi
 • 2/3 cup (140gr) Toz şeker
 • 1/4 tsp (1 silme çay kaşığı) Tuz
 • 4 adet Yumurta (L)

Çikolatalı Krema için:

 • 200gr Kuvertür Bitter Çikolata (%54)
 • 1 paket Krema (200ml)
 • 2 adet Yumurta (L)
 • 1/4 tsp (1 silme çay kaşığı) Tuz

Cevizli Karamel için:

 • 2/3 cup (140gr) Toz Şeker
 • 2 Tbs (22gr)  Su
 • 1 Cup (125gr) Ceviz (Bütün halde)

Hazırlanışı:

 1. Fırın 160 derecede fanlı olarak ön ısıtma yapılır.
 2. Tart tabanı için Kenwood mikser haznesinde, hamur karıştırma ucu ile bütün malzeme 1.kademede 3/4 dakika karıştırılır. Hazırlanan hamur, yağlanmış yaklaşık 30cm*30cm’lik kalıba, yemek kaşığının tersi ile yayılır. Kalıbın kenarlarından yan duvarlara doğru bir miktar yükselti yapılır. Bu şekilde hazırlanan kalıp, fırında üzeri kızarıncaya kadar, 20-25dk pişirilir.
 3. Süre sonunda pişen tart kalıbı oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Bu süre içinde ocak üzerinde krema ısıtılır. Kaynamaya başlamadan önce başka bir kabın içine hazırlanmış olan kuvertür çikolatanın içine dökülerek, karıştırılır. Çikolatalar tam eridikten bir dakika sonra kalan malzeme karıştırılarak eklenir. Ilınmış olan tartın üzerine dökülür. Fırın sıcaklığı 150 dereceye düşürülür. Bu şekilde 15dk pişirilir. Süre sonunda fırından alınarak oda sıcaklığında bekletilir.
 4. Ocak üzerinde bir kabın içine şeker ve su konur. Orta sıcaklıkta karıştırılarak şekerin erimesi sağlanır. Şeker eridikten sonra kendi halinde kaynamaya bırakılır. Renk dönmeye başladığında cevizler ilave edilir. Bu şekilde karamel rengi alıncaya kadar cevizler ile birlikte karıştırılır. Karamel rengini aldığında tezgah üzerinde yağlı kağıdın üzerine dökülerek soğuması için bekletilir. Sertleştiğinde ufak parçalar halinde kırılarak tartın üzerine serpilir. Servise hazırdır.

 

[/print_this]

Etiketler: , , ,
Kategori: Tarifler
{ 6 Yorum }
 • 17 Eylül 2015 tarihinde Gamze Yıldız dedi ki;

  Heyoooo sonunda güzel insandan güzel yazı 🙂 çok ozlettiniz kendinizi… Ellerinize sağlık 🙂

 • 18 Eylül 2015 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Ne güzelsiniz? Çok teşekkür ederim.. Sevgiler

 • 18 Eylül 2015 tarihinde Arzu gedik dedi ki;

  Özledim demeye utaniyordum artık. İyi ki geldin, hoşgeldin! Kenwood süper haber. Gelişmeleri heyecanla bekliyorum!!!

 • 25 Ocak 2016 tarihinde Masal dedi ki;

  Tarifiniz çok hoşuma gitti mutfağa yeni girmiş biri için zor mudur yapmak denemek istiyoum da sonuç korkunç olur diye çekiniyorum

 • 05 Şubat 2016 tarihinde Eliz dedi ki;

  Profesyonel bir mikserim yok hamuru elde hazırlasam sorun yaşar mıyım? Ve malzemeleri hangi sırayla karıştırdığım bir fark yaratır mı mesela önce yumurtaları mı çırpmalıyım?

 • 03 Mayıs 2016 tarihinde bahar ö. dedi ki;

  yabancı tarifte yumurta beyazı diyor, siz bütün yumurta kullanmışsınız. hangisini yapsam kararsız kaldım.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...