Domatesli Tart

28 Haziran 2012

Lütfen birisi elimdeki makinanın DSLR olmadığını söylesin!!!

Elimdeki cep makinasına inatla ve ısrarla DSLR uygulaması yapmak içerden gelen ve durdurulamaz bir alışkanlık. Başlangıçtaki  mutsuzluk (çözünürlükte yaşanan ufak sıkıntı ve lens olayı), ufak telkinlerle yerini keyifli anlara bıraktı. Özellikle darbeye karşı dayanıklı olması, su geçirmez olması durumu iyi bir noktaya getirdi.

Şimdi evde bu küçük adama haince denemeler yapmaktayım. Aradan da yeni reçeteler çıkartıyoruz. Pek hayırlı olsun 🙂

Domatesi yeniden keşfetmek inanılmaz oldu. Alışveriş sırasında reyondaki koku burnumu gıdıkladığında Dino’yu domates kasalarının önüne götürdüm. “Biraz fazla değil mi?” sorusuna karşılık gülümseyerek “Ama çok güzel kokuyor.” cevabı zaten alınacağını göstergesi oldu. Çok uğraşmadan, hızlıca hazırlanan bir tuzlu tart hamuru ile hafif sayılacak bir lezzet çalışmaları için mutfaktayız.:)

Domates, su ve küçük adam…Bu küçük adamın en heyecanlandıran kısmı suya dayanıklı olması idi. Test mantığında, hayalimdeki kareyi yakalamak adına musluktan akan suyun altına domatesleri yerleştirdikten sonra makinanın ekranını musluğun ağzına yapıştırdım. Ve başladım çekim yapmaya. İşim bittiğinde parmaklarım buruş buruştu ama hala küçük adam çalışıyordu. İstediğim kareyi de yakalamıştım. 🙂

Hamur peynir ve un karışımı. Tereyağlı. Orjinal reçeteden farklı olarak tereyağını biraz yaktım. “Brown Butter” denilen, yağın erime süresinden dolduktan sonra biraz daha ateşin üzerinde tutularak elde edilen biraz acımsı lezzeti ve kahverengi rengi olan bir yağ türü. Unutulmaması gereken nokta bu işin sadece tereyağ ile olabileceği. Margarin veya sıvı yağlar ile bu lezzeti yakalamak mümkün değil.

Elinizde dağılacak tarzda bir hamur elde etmiş olmanız gerekiyor. Ve bu şekilde olan hamuru altı çıkabilen tart kalıplarına elinizle bastırarak yerleştiriyorsunuz. Reçeteden 18cm’lik 2 adet tart çıkabilmekte. Kalıbınız büyüklüğüne göre bu ölçü ile oynamanız mümkün.

İç harcı hazırlamak artık sizin için çocuk oyuncağı. Domatesler ikiye ayrılır, sarımsak ve soğan ince olarak dilimlenir, taze kekik, tuz ve karabiber ile baharatlanır, zeytinyağ ile harmanlanır… Kenarda beklemekte olan tart hamurunun üzerine paylaştırılır. Pişme süresi uzun. Domateslerin suyunu bırakması ve sonrasında çekmesi, hafif sakızımsı dokuya sahip olması için gerekli süre 45 dakika… Çayın yanına ideal veya et, tavuk veya balık gibi ana yemeklerin yanına tamamlayıcı…

Not: Fotoğraflar BenQ LM 100 ile Süper Makro özelliği ile çekilmiştir.  Ayrıntılı bilgi BenQ web sayfasında ve anında bilgi için Facebook BenQ Türkiye 

[print_this]

Domatesli Tart:

“Not without Salt” sitesinden uyarlanmıştır.

18cm’lik 2 adet Tart Kalıbı için

Gerekli malzemeler:

* 1 1/2 cup Un

* 1 cup Kaşar (ince ve ufak rendelenmiş halde)

* 130 gr Tereyağ

* 1 teaspoon Tuz

İç malzeme:

* 750gr Küçük Domates

* 1/2 adet Soğan (ince doğranmış halde)

* 3 diş Sarımsak (ince doğranmış halde)

* 2 Tablespoon Zeytinyağ

* 15- 17 dal Taze Kekik

* 1 teaspoon tuz

* 1/4 teaspoon karabiber

Hazırlanışı:

 1. Fırın 170 derecede ön ısıtma yapılır.
 2. Tereyağ ocak üzerinde kahverengi alıncaya kadar eritilir.
 3. Rendelenmiş kaşar, un ve baharatlar bir kabın içinde harmanlanır ve kahverengi yağ ile birleştirilerek hamur yapılır.
 4. Yağlanmış tart kalıplarına hamur el ile bastırılarak yerleştirilir.
 5. İç malzeme; domatesler ikiye ayrılır, sarımsak ve soğan ince olarak doğranır. Baharat ve zeytinyağ ile harmanlanarak daha önceden hazırlanmış tart hamurlarının üzerine paylaştırılır.
 6. Önceden ısıtılmış fırında 45 dakika pişirilir.
 7. Süre sonunda fırından tezgaha alınır. Oda sıcaklığına ulaştığında servise hazırdır.

[/print_this]

 

 

 

Etiketler: ,
Kategori: Tarifler
{ 5 Yorum }
 • 28 Haziran 2012 tarihinde durumutfak dedi ki;

  hiç istisnasız yamağı olmak istediğim tek kişisiniz..

 • 28 Haziran 2012 tarihinde nnbaLo dedi ki;

  küçük adamınızı güle güle kullanın 🙂
  demek ki sorunlara çözüm bulmak önemli,bırakıp gitmek yerine… sizde bunu başarmışsınız 🙂

 • 28 Haziran 2012 tarihinde canan dedi ki;

  Nefis gözüküyor,ellerinize sağlık..

 • 30 Haziran 2012 tarihinde Elif'in defterinden dedi ki;

  İnanılmaz güzel.. hele o domateslerin aldığı hal..

 • 29 Ağustos 2012 tarihinde Lezzetli Sanatlar - Pırıl dedi ki;

  Muhteşem bir tat. İnanmıyorum.
  Bu mevsimde domatesler tam kıvamında ve ben bu tartı deniyorum.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...