Aralık ve Çikolatalı, Kahveli Pavlova…

07 Aralık 2011

 

 Aralık ayını seviyorum. Kırmızı, ışıklar ve heyecan. Umut, umutsuzluğa karşı açılmış bir savaş şeklinde. “Yılbaşı ile hiç işim olmaz.” diyenin bile içerde bir yerlerde heyecan kıpırdamalarına şahit olmuşluğum var. Belki o gece  masada yer alması hayali ile Pavlova’ya doğru hafif bir geçiş yaptım. Sanırım sadece kırmızısı eksik…

Pavlova; Beze’nin tatlı haline getirilmiş versiyonu. İsmini Rus balerin Anna Pavlova’dan almakta. Çeşitli versiyonlar halinde internette pek çok reçeteye ulaşılabilmeniz mümkün. Yapılış kolay gibi gözükse de kıvamı yakalamak açısından zor bir tatlı. Yol gösterici olma umudu ile kısacık notlarla  başarılı bir Pavlova yapımı;

*Kullanılacak mikser haznesinin temiz ve kuru olması gerekmektedir.

*Özel yuvarlak veya dikdörtgen şekilde katlı olarak  hazırlayacaksanız, hazırlık aşamasında yağlı kağıda istediğiniz ölçüleri çizmeniz size kolaylık olacaktır. Pişirirken çizdiğiniz kağıdın ters yüzünü kullanmayı unutmayın.

*Vereceğiniz biçimden dolayı, kullanacağınız yağlı kağıdın tepsi üzerinde hareket etmesini kısıtlamak adına, kağıtların uçlarına bir miktar beze hamuru sürüp, tepsiye sabitlemeniz gerekmekte. Bu işlemi macaron, beze gibi tarifleri pişirirken de kullanabilirsiniz.

*Yumurtaların oda sıcaklığında olması önemli. Sarı ve beyazı ayrılırken, beyazların içine hiç bir şekilde sarı karışmamalıdır. Oda sıcaklığında ayırma işlemi zor olabilir. Buzdolabından çıkardıktan sonra bu ayırma işlemini daha kolay yapabilirsiniz. Soğuk olan yumurtanın beyazı ve sarısı daha kolay ayrılır ve bu şekilde yumurta beyazlarını oda sıcaklığına ulaşana kadar dışarda kapalı bir kapta bekletebilirsiniz.

*Kullanılacak şeker; toz şekerdir. Yumurta beyazları köpürmeye başladığında şeker eklenmeye başlanır. Çırpma işlemine sürekli olarak devam etmeniz gerekiyor. Şekerin yumurta beyazının içinde erimesi mutlaka ve mutlaka olması gereken bir işlem. Test kısmı çok basit. Bir parça kremayı parmaklarınızız arasında ezin. Hala şekeri hissediyorsanız çırpma işlemine devam. Ta ki artık parmağınızda şeker tanesini hissetmeyinceye kadar…

*Katlı olarak hazırlanacak versiyonunda, yağlı kağıttaki ölçülere göre hamuru yaymanız gerekmekte. Üstünü mümkün olacak şekilde düzgün hale gelmesi, sonradan katlandırmada farklı yükseklik sorunu ortadan kaldıracaktır.

*Fırın mutlaka belirtilen derecede ön ısıtma yapılmış olmalıdır. 2 veya 3 tepsi ile çalışma yapılıyorsa, pişirmenin 19. dakikasında tepsilerin yerlerinin değişmesi gerekiyor.

*Pişme süresinin sonunda fırın kapağı açık bir şekilde, içerde pişen hamurunuzun soğumasını sağlayacaksınız. Bu şekilde kalın ve sert bir kabuk altında içi pişmiş bir Pavlova tatlısı elde etmeniz mümkün olacaktır.

Krema olarak seçenekler çok çeşitli. Kakaolu hazırladığım Beze, kahveli yağlı krema ve çikolatalı ganaj ile tamamlandı. Biraz dinlendirildi, servise hazır…

[print_this]

Çikolatalı, Kahveli Pavlova:

“Woman’s Weekly-Bake” kitabından uyarlanmıştır.

 

 

 Gerekli Malzemeler:

Beze için;

*4 adet Yumurta akı (L Boy-63/65gr ve oda sıcaklığında)

*1 cup Toz şeker

*2 tablespoon Kakao

Kahveli Yağlı Krema için;

*100gr Tereyağ (Oda sıcaklığında)

*2 cup Pudra şekeri

*1 tablespoon Kahve granülü

*2 tablespoon sıcak su

Çikolatalı Ganaj için;

*3/4 cup Krema

*200gr Bitter Kuvertür çikolata

Hazırlanışı:

 1. Fırın 150 derecede fanlı olarak ön ısıtma yapılır.
 2. Yağlı kağıt üzerine 10cm*25cm olarak dikdörtgen kalıp çizilir. (2 tepsi hazırlanacaktır. Bir tepsideki yağlı kağıda 2 adet sığmaktadır.)
 3. Yumurta akı, mikserin orta kademesinde köpük oluncaya kadar çırpılır.
 4. Köpük olan yumurta akının çırpma işlemi devam ederken toz şeker azar azar ilave edilir.
 5. Şeker, yumurta beyazının içinde tam olarak eridiğinde, kakao eklenerek mikserde 5-7sn kadar karıştırılır.
 6. Hazırlanan beze hamuru 45dk, ön ısıtma yapılmış fırında pişirilir. 19.dakikada fırın tepsilerinin yerleri değiştirilir.
 7. Süre sonunda fırın kapağı açılarak, tepsiler ve beze soğutulur.
 8. Çikolatalı ganaj için; krema ve doğranmış çikolata, benmari usulü eritilerek, soğutulur.
 9. Kahveli yağlı krema için; kahve granülü, sıcak su ile eritilir. Tereyağ çırpılarak yumuşatılır. Pudra şekeri eklenerek tatlandırılan kremaya, en son olarak soğutulmuş kahve suyu ilave edilir.
 10. Servis tabağına alınan ilk beze katının üstüne hazırlanan kremaların yarısı, sırası ile çikolatalı ganaj ve kahveli yağlı krema şeklinde dağıtılır. (Yağlı krema, ganaja göre daha yoğundur. Beze oldukça kırılgan olduğu için yağlı kremayı bir bıçak yardımı ile nazikçe yaymanız gerekmektedir.)
 11. Bu şekilde hazırlanan katlardan sonra, üzerine kakao serpilerek en az 3 saat, üstü kapalı olarak bekletilir. Süre sonunda servise hazırdır.

[/print_this]

 

Kategori: Tarifler
{ 13 Yorum }
 • 07 Aralık 2011 tarihinde Yelda Ergin Öztürk dedi ki;

  Ellerinize sağlık, görüntü harika, eminim lezzetide öyledir,denemeye değer bir tarif.

 • 07 Aralık 2011 tarihinde Leyla'nın Kahve Dükkanı dedi ki;

  Aralık ayı ile ilgili düşüncelerimiz aynı. Ben hristiyan yılbaşısını sevmesem de o yılbaşında caddelerin ,sokakların ışıklı, hareketli halini çok seviyorum. Kırmızı minik yılbaşı çiçekleri ve yeşil yaprakların uyumu mağaza vitrinlerinde öyle hoş görünüyor ki her yere onlardan asasım geliyor.

  Tarife gelince , bir kere beze yapmayı denedim , beceremedim. Sanırım bunu o sebeple denmeye kalkmıycam 🙂 Ama şahane görünüyor. Ellerine sağlık.

  Kahve Dükkanı

 • 07 Aralık 2011 tarihinde funda dedi ki;

  Pavlovayı görüpte durmamak incelememek olurmu. BAYILIRIM. Ama çikolatalısını denememiştim. ellerine sağlık, sevgiler,

 • 07 Aralık 2011 tarihinde Elif'in defterinden dedi ki;

  Fotoğraflarınıza da yaptıklarınıza da bayılıyorum.Ellerinize sağlık:)

 • 08 Aralık 2011 tarihinde Berceste dedi ki;

  Bacim su kasik olculeri niye IngiLazca acep?

 • 08 Aralık 2011 tarihinde HASİBE dedi ki;

  PARMAGINIZA NE OLDU DİYE DÜŞÜNDÜM ÖNCE. SONRA BÜYÜTÜNCE RESMİ, YÜZÜK OLDUĞUNU ANLADIM.GÜZEL BİR TATLI OLMUŞ ELLERİNİZA SAĞLIK.

 • 09 Aralık 2011 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Hasibe Hanım, Elif Hanım ve Yelda Hanım çok teşekkürler 🙂

  Bercestem, yabancı kitaplar çeviri halinde yaptığım ve açıkcası artık eskiden olduğu gibi tek tip bardak, fincan ve kaşık kalmadığı için ölçü verme konusunda cup ölçüsüne sadık kalmam (tarfinin doğruluğu adına) gerekiyor. Diğr bir seçenek gram ölçüsü vermek. İstersen bundan sonra ikisi birlikte olabilir.

  Funda, umarım denenecekler listesine alırsın. Şimdidien kolay gelsin.

  Leyla, mutfaktan keyif alanlar için başarısızlık söz konusu olamaz. 🙂 Denemekten vazgeçmemek lazım. Sevgiler. Kırmızı ve ışıklar hep bizimle olsun.

 • 16 Mart 2012 tarihinde serap dedi ki;

  Merhaba
  Kahveli yağlı krema için kullanılacak malzeme bölümünde krema miktarı yazmıyor, sadece çikolatalı ganajda 3/4 cup krema var, ama kahveli yağlı kremada krema miktarı yok mu?

 • 28 Mart 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Serap Hanım, kahveli yağlı kremada; bildiğimiz süt kreması yer almamaktadır. O kısımda bahsedilen krema, hazırlamış olduğunuz kahveli ve tereyağlı kremadır. Onun üzerine pudra şekeri eklenmektedir. İlginize ve dikkatinize çok teşekkür ederim 🙂

 • 24 Nisan 2012 tarihinde YUNKABU dedi ki;

  GÖRÜNTÜSÜNE BEN BİTTİM AMA YAPAMAM Kİ BEN BU TARİFİ. ÇOK ZOR GÖZÜKTÜ GÖZÜME.

 • 26 Nisan 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Yunkabu gelmiş, hoşgelmiş 🙂 Zor kelimesi ve sen. İnanmak zor benim için 🙂

 • 25 Kasım 2012 tarihinde vilma dedi ki;

  Denedim, ev halkı da bayıldı benim denememi de görmek isterseniz https://vilmamutfakta.wordpress.com/2012/11/25/cikolatali-pavlova/

  burada,tarif için teşekkürler.

 • 27 Kasım 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Çokk teşekkür ederim paylaşıma ve dönüş bilgisine 🙂

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...