Tiramisu Cupcake…

01 Ekim 2011


Havalı olsun dedim. Havasının bir kısmı daha servise çıkmadan söndü. Kremasını, adab-ı muaşeret durumuna uygun olarak Mascarpone peyniri ile hazırladım ama bir terslik vardı. Bu peynirin kokusu böyle olmamalı dedim. Üretim tarihi de onay aldı. Bugün düşündükçe hala bir terslik vardı diyorum ama ne ben onu çözebildim ne de o bana güzel gözüktü. Bir süre kendisi ile küs olacağım. Bilginize…

Cupcake’in tiramisu hali ilk duyduğum andan itibaren beni heyecanlandırmıştı. Özel bir günü sebep göstererek uygulamaya anında alındı. Hazırlık aşamasında 2 noktada sabırlı davranmak gerekiyor. Birinci nokta; yumurta ve şekerin çırpılma süresi. Sürenin tamamlandığını veya yumurta ile şekerin çırpılarak kıvama geldiğini ufak bir test ile anlayabilirsiniz. Mikserin uçlarını kaldırdığınızda bizim tabirimiz ile hamur uzuyor ve akarken kurdela şeklinde bir biçim alıyorsa, çırpma işlemi tamamlanmış demektir. Bu olana kadar çırpmaya devam etmeniz kekin dokusu için çok önemli…

Bütün malzemeler birleştirildikten sonra kalıplara paylaştırılıyor. Bir ölçüden 18 adet tam çıkmakta. Genelde yurt dışındaki tariflerde 12 adetin üstünde sayılar bulunmakta. Tek 12’li kalıbı yerleştirdiğimde, fırının içinde kalan boşluk ve pişme sırasını bekleyen çiğ hamur beni hep rahatsız etti. Çözüm olarak yeni bir kalıp, ortasından keserek 2 parça haline getirmekti. Bu şekilde tek seferde 18 adet pişirmek mümkün oldu. Çoklu pişirmelerde ise kalan diğer yarı kullanılarak, toplam 3 adet 12’li kalıp ile 36 adet cupcake’i fırından (ocaklı, ev tipi fırın) sağlıklı bir şekilde çıkarmak mümkün.

Sakin ve sabırlı olunacak 2. nokta; hazırlanan kahveli şurubun, bir fırça yardımı ile cupcakelerin ıslatılmasında kullanılması. Yüzeyin dar olmasından dolayı kaşık ile şurubu paylaştırdığınızda kontrol edemediğiniz şekilde kenardan akabilir. Kekin, şurubu daha kolay çekmesi için ben üzerine farklı noktalardan kürdan ile ufak delikler açtım. Bu şekilde şurup tabana doğru kendine yol bulmuş oldu.

Hazırlanan cupcakeler, üzeri kapatılarak bir gece buzdolabında bekletiliyor. Bu bekleme süresi sayesinde şurup kekin dokusuna girerek, onla bütünleşmekte ve tiramisu lezzetine ulaşmakta… Krema ile de tamamlanarak servise hazır hale gelir.

Sevie ps: İçimden geldi, bu cupcake’in adı “Layla” olsun. Fırında pişerken fonda da bu dursun… (Kafiye oldu mu? Oldu.. Oldu…)

 

[print_this]

Tiramisu Cupcake

“Martha Stewart’s Cupcakes” kitabından uyarlanmıştır.

Gerekli Malzemeler:

* 1 1/4 cup Sade Kekun

* 3/4 teaspoon Hamur kabartma tozu

* 1/2 teaspoon Tuz

* 1/4 cup Süt

* 56gr  Tereyağ

* 3 adet Yumurta

* 3 adet Yumurta sarısı

* 1 cup Toz şeker

Şurup:

* 1/4 cup Toz şeker

* 1/3 cup Granül Kahve ile hazırlanmış Sıcak kahve (1/3 cup sıcak su içine 2 tatlı kaşığı dolusu granül kahve)

* 1/4 cup Su

Krema:

* 200ml Krema (Tikveşli)

* 100gr Labne peynir

* 1/4 cup Pudra şekeri

Hazırlanışı:

 1. Fırın 160 derecede fanlı olarak ısıtılır.
 2. Süt, bir kabın içinde ısıtılır. Kaynamaya başladığında ocaktan alınarak içine tereyağ konur. Karıştırılarak yağ eritilir ve sütün oda sıcaklığına ulaşması için tezgah üzerinde bekletilir.
 3. Benmari usulü, su kaynayan bir kabın üzerine başka bir kap oturtturularak, içine toz şeker, yumurta ve yumurta sarıları konur. Küçük parmağın dayanabildiği sıcaklığa gelinceye kadar mikser ile çırpılır. Süre sonunda tezgaha alınır.
 4. Koyu bir krema kıvamına gelinceye kadar tezgah üzerinde çırpma işlemi devam eder.
 5. Yumurtalı karışım testten geçtikten sonra 3 parti halinde kekun, tuz ve hamur kabartma tozu spatula ile sürekli karıştırılarak ilave edilir.
 6. Hazırlanan bu hamurdan 1/ 2 cup alınarak, soğumuş olan süt karşımına eklenir. Daha sonra bu karışım, kek hamurunun bütününe eklenir.
 7. Hazırlanan hamur kalıplara paylaştırılarak, ön ısıtma yapılmış fırında 20 dakika pişirilir.
 8. Süre sonunda fırından alınan cupcakeler, tel ızgara alınarak soğutulur. Bir kürdan yardımı ile farklı yerlerinden delikler açılır.
 9. Şurup için gerekli bütün malzeme, toz  şeker eriyinceye kadar ocak üzerinde karıştırılır. Tezgah üzerine alınır. Soğuduktan sonra, tel ızgarada bekleyen ve oda sıcaklığına ulaşmış olan cupcakelerin üzerine bir fırça yardımı ile şurup bitinceye kadar paylaştırılır.
 10. Bu şekilde hazırlanan cupcakeler 30 dakika oda sıcaklığında bekletildikten sonra, üstleri kapatılarak buzdolabına kaldırılır.
 11. Servisten 1 saat önce krema hazırlanır. Labne peynir ve pudra şekeri birlikte çırpılır. Çırpma işlemi devam ederken krema ilave edilerek tam bir karışım sağlanır.
 12. Cupcakelerin üzerine hazırlanan krema, bir tatlı kaşığı ile paylaştırılır. Üzerine kakao serpilerek servise hazır hale getirilir.

 

[/print_this]

 

Etiketler: ,
Kategori: Tarifler
{ 10 Yorum }
 • 01 Ekim 2011 tarihinde özlem özışık dedi ki;

  ellerine,yüreğine sağlık…

 • 01 Ekim 2011 tarihinde sevie dedi ki;

  Mutluluk sebepli hıçkırıklar ile tüketilecek 😉

 • 01 Ekim 2011 tarihinde Lama Hanimefendi dedi ki;

  Simdi bir gece beklme olayi beni bozar ama deger! agzima layik bu kekcikler! yasasin tiramisu!

 • 01 Ekim 2011 tarihinde neslihan dedi ki;

  şahane görünüyorlar.mutlaka denemeli.elinize sağlık:)

 • 01 Ekim 2011 tarihinde Melange dedi ki;

  derhal “yapilacaklar listesi”nin en basina yazildi 🙂

 • 01 Ekim 2011 tarihinde Leyla'nın Kahve Dükkanı dedi ki;

  Ahh peçetee senin şu fotoğrafların beni nasıl etkiliyor anlatamam. Müthiş bir tarif, önce Martha’ya sonra sana teşekkürler.

  Benim adım Leyla , Canada’lı bir blog yazarı arkadaş benim adımı Layla olarak telaffuz ederdi. Onun sayesinde bu şarkıyı keşfettim . Eric Clanton – Layla , bu versiyonu daha sakin daha akustikmiş. Ben şunu daha çok beğeniyorum: https://www.youtube.com/watch?v=fX5USg8_1gA

  Her girişimde huzur dolan bu blogtan sevgilerle ayrılıyorum.Kahve Dükkanı…

 • 02 Ekim 2011 tarihinde Zeynep Fidan dedi ki;

  Bütün fotoğraflara bayıldım! her zamanki gibi:)
  Sayfamda bir mime davet ettim seni, senin de eski çekmecelerinden çok güzel şeyler çıkaracağına eminim,
  Kocaman sevgiler:)

 • 02 Ekim 2011 tarihinde Elif'in defterinden dedi ki;

  yine yine teşekkürler.. Gece gece acıktım, karnımdan sesler yükselmeye başladı… Ellerinize sağlık:D

 • 06 Mart 2012 tarihinde Aycan Çevik dedi ki;

  Aklıma bir şey getirdin. Servis sırasında içine sıkılacak şurubu ayrı vakumlu pipetlerde yanında gelen bir servis. Bu tarif değil ama o anda sıkılabilecek başka bir kapkek,.. Bence fena fikir değil.

 • 09 Mayıs 2012 tarihinde Yalçın Aydın dedi ki;

  Fotoğraflar çok güzel olmuş:)

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...