Sevimli Cuma: Aroma Kavanozları…

27 Nisan 2012

Bu hafta cumadan cumaya olmuş…

Tempo hızlı. Ve dosya içinden çıkan bir proje; Ev yapımı aromalar. Aromalar için kavanoz lazım. Kavanozlar içinde isim etiketleri…

Ama şeffaf olsun ve biraz da havalı dursun…

Şeffaf olarak kavanozları şenlendirecek bu isim etiketleri farklı bir kağıttan hazırlanıyor. Sulu çıkartma transfer kağıdı olarak adı geçen ve 140gr ağırlıklı bir kağıt türü. Bu tür uygulamalarda baskı alacağınız yazıcı türü (mürekkep veya lazer) çok önemli. Çünkü bu tür kağıtlar her yazıcıda uygun sonuç vermiyor. Benim kullandığım marka “The Magic Touch” ve Türkiye dağıtıcısı “Care Promo” firması. Firma yetkilileri Erkan Elatan ve Gökhan Yılmaz ile yaptığım telefon görüşmesine kadar bu proje pek hayata geçermiş gibi gözükmüyordu. Gösterdikleri desteğe ve bilgi paylaşımına çok teşekkür ediyorum.

Kağıtlar ve kavanozlar hazır. Etiketler için şablon lazım. Benim kullandığım ve kullanılmaya hazır olan şablonlar 2 farklı tonda mevcut. Bu .pdf dosyalarını bilgisayarınıza indirdikten sonra uygun program ile üzerine sadece ismi yazmanız gerekiyor. Bir sonraki aşamada hazırladığınız etiketlerin çıktısını alacağız.

Siyah etiketler

Kahverengi etiketler

Bilgisayarda hazırladığınız etiketleri transfer kağıdına basmadan önce bir denemesini yapmanızı tavsiye ederim. Hem boy açısından uygunluğu görebilir hem de görüntü açısından yanlış bir adım atmamış olursunuz. Bu testten geçtiğinde etiketleri transfer kağıdının parlak yüzeyine basabilirsiniz.

Baskı alındı, 10 dakika bekletildi ve etiketlere uygun tarzda kesim (Mümkün olduğu kadar desene yakın kesilmesi önemli.) yapıldı. Bundan sonra etiketleri su ile tanıştıracağız. Kağıdın mat tarafından, hafif nemli bir bez ile dairesel hareketlerle kağıdı ufak ufak ıslatmaya başlıyorsunuz. Kağıt yeterince ıslandığında beyaz ve mat olan kağıttan kolayca ayrılacaktır. Kendi çıkabileceği gibi parmak ucu ile hafif çekerek bu ayrımı gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi biraz hızlı davranmak lazım. Soyulmuş olan bu etiketleri tersten su dolu bir kasenin içine alıyorsunuz. Kurumaya başladıkça transfer kağıdı kıvrılmaya başlıyor ve monte etmeniz güçleşiyor. Islanan etiketi, düz bir şekilde uygulama yapacağınız alana aktarıyorsunuz. Bu kısımda en büyük düşmanınız, içinde kalabilecek hava kabarcıkları. Kuru bir bezle, yumuşak ve dairesel hareketlerle etiketin üzerinden geçmeniz gerekiyor. Böylece etiket yüzeye tam yapışacaktır.

Artık kavanozlardaki etiketler yerlerine yerleşmiş ve sabitlenmek üzere ısı ile buluşmaya hazır. El yıkamasından geçecek olan bu türlü etiketli ürünler için mutlaka ısı ile pişirmeniz gerekiyor. Ev tipi fırında 150 derecede 8 dakika veya mikrodalga fırında en düşün seviyede 5 dakika veya fön makinası ile 5-10 dakika. Bu sürelerin sonunda artık etiket sabitlenmiş durumda…

 

Bugün 3 dakika 26 saniye var. Sanki temponun havadaki kokusunu almış gibi… Gene ufak ufak baş sallamak lazım…

Güneş sizinle olsun, keyifli haftasonları…

Etiketler:
Kategori: DIY
{ 13 Yorum }
 • 27 Nisan 2012 tarihinde oZGe (ozgeninoltasi.com) dedi ki;

  Geçtiğimiz hafta pinterest’te görmüştüm bu tarz bir çalışmayı ve nasıl yapılacağını, decal kağıdını nereden bulacağımı araştırmış ve bir sonuca varamamıştım. Bu yazınız ilaç gibi geldi bana. O kadar detaylı anlatmışsınız ki kafamdaki soru işaretlerinin hepsi de gitti. İlk fırsatta ben de mutfaktaki kavanozlara el atıcam 🙂 Tekrar teşekkürler.

 • 27 Nisan 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Özge Hanım, çok keyiflendirdiniz mesajınızla. Ben teşekkür ederim 🙂

 • 27 Nisan 2012 tarihinde Dilara Erdem dedi ki;

  Yine döktürmüş ya..

 • 27 Nisan 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Dilayram sıra sana da gelecek 🙂

 • 27 Nisan 2012 tarihinde tarifküpü dedi ki;

  Ellerine sağlık fikir çok hoş. Bende denemek isterim.

 • 27 Nisan 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Tarifküpü; çok eğlenceli olduğunu belirtmem lazım 🙂
  Hanimişim, Işılım; sen iste.. Ama ilk önce bi zahmet bize gel!! 🙂

 • 27 Nisan 2012 tarihinde Işıl dedi ki;

  Ayşem… bana da yap 🙂

 • 27 Nisan 2012 tarihinde pastalin dedi ki;

  ben inanıyorum bir gün kapım çalıcak aylin hanım paketiniz var diycek bir bakıcam ayşem öztaş göndermeli kavanozlar dünyalar benim olucak inanıyorum ben buna ve evrene gönderip bekliyorum hayranınım bacım :)))

 • 28 Nisan 2012 tarihinde FİGEN KARAVAŞ dedi ki;

  Aysem, yabancı sitelerden hep takip ederim bu tur yazıları. Ama içinde kalırdı zira yabancı dilim cok iyi değil.Ya atladıgım bir detay olursa vs diye.
  Cok guzel bir iş yaptın ve yapıyorsun. Bu tur bir siteye cok ihtiyacı vardı bence TR okuyucularının. Ben bunu bizim eski morpatlıcan Seda ya soylemiştim yap diye, ama onun veletler durmuyor ki yapsın kız:)

  Bu sebeple kendi adıma da cok memnun oldum bu yazıları okumaktan ve arsivlemekten:) Eline saglık kuzum! Emeğine saglık tatlım!:))))
  Ayrıca sana cok yakısıyor bu tarz işler!…
  Operim,

 • 30 Nisan 2012 tarihinde merve dedi ki;

  aysencim eline saglik cok guzel olmus! bu tasarimin etrafindaki seffaf stickerin görüntüsü kaybolmuyo mu?

 • 04 Mayıs 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Merveciğim, sıcakla birlikte o hattın kaybolacağını düşünmüştüm ama maalesef kaybolmuyor. Ama yiyecek sunumunda o hat kayboldu, göze batan bir şey olmadı.

 • 06 Temmuz 2012 tarihinde Firuzan dedi ki;

  Ayşem Hanım, kavanozları da çok beğendim, nerden temin ettiniz acaba?

 • 16 Temmuz 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Firuzan Hanım, Migros’un cam bölümünün gizli köşelerinden bulup almıştım. Genelde dip kısımlarda kalmıştı.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...