Aromalı, Çikolatalı Krem Karamel

16 Nisan 2012

Reçetelerdeki çakışmayı severim.

Bu düşündüğünüz bir şeyi, yakınızdaki birisinin dillendirmesi gibi…

Gördüğümde gülümsediğim, okuduğumda kahkaha attığım doğrudur. Daha fazla ayrıntı verilmeyeceği ise kesindir. 🙂

Not: “Okuyucu kitlenmesi” diye bir tanımlama ürettim. Hayırlı olsun 🙂

İşin içine baharatlar girdiğinde mıcır mıcır oluyorum. Bir köşede sakince bilgisayara bakarken, 10 dakika sonra kendimi mikserin yanında buldum. Klasik krem karamelin çikolatalı versiyonu ama içinde Kakule ve Vanilya tohumlarının aroması ile… Gel de mıcırlanma şimdi…

KAKULE:  Zencefilgiller ailesinden Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır. Tohumları meyvelerinin kurutulup, ayrılmasıyla elde edilir. Yemeklere özellikle de baklagillere ve balığa katılır. Muhallebi, sütlü tatlılar, hoşaflar, çay ve kahvede çeşni verici olarak kullanılır. İsveç ve Finlandiya’da unlu mamüllere de katılır. Hintliler nefesleri güzel koksun diye tohumlarını çiğnerler. Kakule tohumlari reçine, nişasta ve uçucu yağlar taşır. Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı baharat olarak kullanılır. Ayrıca iştah açıcı, midevî ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Arapça ve Farsça “Hêl” olarak bilinen Kakule, ingilizcede “cardamom” olarak bilinmekte olup, çaya farklı bir aroma katmaktadır. Bergamotu andıran özel kokusundan dolayı ayrıca Kakule aromalı çaylar üretilir ki adları “Cardamom Tea” olarak geçer. (Alıntı: Vikipedi- Özgür Ansiklopedi)

VANİLYA: Orchidaceae (salepgiller) familyasından birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitki türü. Vatanı Meksika, Madagaskar, Cava ve Antillerdir. Bitkinin yaprakları sapsız, yassı ve etlidir. Meyveleri 15-20 cm uzunlukta, yassı, iki uca doğru incelmiş, parlak siyahımsı renkli bir kapsüldür. Kokusu özel ve tadı acıdır. Yeşilken toplanıp, sonra suda haşlandıktan sonra kurutulan meyveleri kullanılır. Özel kokulu vanilin maddesi ancak fermentatif bir kurutma sonucunda meydana gelmektedir. Vanilin meyveden glikosit ile bağlı durumdadır. Ancak böyle bir kurutma esnasındaki mayalanma ile serbest hale geçmektedir. Genellikle evlerde kullanılan vanilya doğal değildir. Pasta, çikolata, dondurma, şekerleme, kahve, kakao ve kola, likör gibi pek çok ürüne tat katmak için kullanılır. Vanilya, mide ve sinir sistemini üzerinde uyarıcı etkilere sahiptir. Koku verici olarak gıda ve parfüm sanayiinde kullanılmaktadır. Vanilya 3 şekilde kullanılabilir. Çubuk Vanilya’yı bütün olarak, öğütülmüş olarak veya Vanilya Özü olarak kullanabilirisiniz. (Alıntı: Vikipedi- Özgür Ansiklopedi)

Her ikisi ile ilgili teknik bilgilerle donanmış halde karamel yapmaya girişildi. Bu stardart krem karamel kısmı ile aynı. Şeker ve çok az miktarda su, karıştırılmadan, ocak üzerinde karamel rengi alıncaya kadar yakılır. Daha sonra çok hafif sıvı yağ ile yağlanmış kalıplara paylaştırılır. Sertleşene kadar oda sıcaklığında bekletilir.
Şimdi aromayı hapsetme zamanı. Kakule tohumları ve ortadan nazikçe ikiye ayrılmış taze vanilya çubuğu süt ile birlikte kaynatılacak. Kaynadıktan sonra doğranmış çikolata ekleniyor ve eriyinceye kadar karıştırılıyor. Tamam olduğunda üzerini kapatarak 20 dakika beklemeye alacaksınız. Bu şekilde içindeki baharatlar demlenecek ve aromayı süte hapsetmiş olacaksınız. Süre sonunda yerken ağza tohumların gelmemesi için mutlaka süzdürmek gerekiyor. Elekten geçirebileceğiniz gibi ince bir tülbentten de bu karışımı geçirmek mümkün…

Karamel sertleşti. Baharatlı süt ve çikolata karışımı demlendi ve süzdürüldü. Yumurta ile birleştirildi. Artık fırınlanma aşamasına geçiyoruz. Kalıplara paylaştırılan bu karışım, ısıya dayanıklı ve sıcak su dolu bir kabın içine yerleştirilir.  Mümkün olduğu kadar sıcak suyun kalıplarınızın yarısına kadar gelmesi tavsiyedir. Fırında 50 dakika sıcak su banyosunda pişecek olan krem karamel için önemli bir ayrıntı…

Pişen krem karamel, ertesi günü tam lezzetine ulaşmış oluyor. Bana biraz çikolatalı pudingi hatırlattı. Şeker oranı çok düşük ama çikolata ve karamel ile muhteşem bir denge yakalandı. Baharatların derinden gelen çığlıkları ise beni sinsice gülümsetti…

 

[print_this]

Kakule Aromalı Çikolatalı Krem Karamel:

“Seven Spoons” sitesinden uyarlanmıştır.

Gerekli Malzemeler:

Karamel için:

* 1/2 cup Toz şeker

* 3 tablespoon Su

Çikolatalı krema için:

* 2 1/4 cup Süt

* 90gr Bitter kuvertür çikolata (Ufak parçalar halinde)

* 3 adet Yumurta

* 2 tablespoon Toz şeker

* 5 adet Kakule’nin iç tohumları

* 1 adet Vanilya çubuğu (Bıçak ile ortadan kesilmiş halde)

* Üzerine serpmek için Kakao (alternatif)

Hazırlanışı:

 1. Kalıplar sıvı yağ ile hafif şekilde yağlanır.
 2. Karamel için; orta ateşte toz şeker ve su, bir kabın içinde karıştırılmadan, karamel rengi alıncaya kadar pişirilir. Rengi döndüğünde kalıplara paylaştırılır. Ve oda sıcaklığında sertleşmeye bırakılır.
 3. Krema için; kakule tohumları ve vanilya çubuğu süt ile birlikte orta ateşte kaynatılır. Kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ateşten alınır ve içine doğranmış küçük çikolatalar konur. Karıştırılarak eritilir. Üzeri kapatılarak oda sıcaklığında 20 dakika demlenmeye alınır.
 4. Süre sonunda hazırlanan karışım süzdürülür.
 5. Fırın 150 derecede ön ısıtma olarak çalıştırılır
 6. Yumurta ve toz şeker, mikserde 5 dakika çırpılır. Çırpma işlemi devam ederken, sütlü karışım, şekerli yumurtaya ilave edilir. 1-2 saniye daha çırpıldıktan sonra krema pişmeye hazırdır.
 7. Sertleşmiş karamel tabanlı kalıplara bu karışım paylaştırılır. Isıya dayanıklı ve kalıpların yarısında kadar sıcak su dolu bir kaba yerleştirilen krema ön ısıtma yapılmış fırında 50 dakika pişirilir.
 8. Süre sonunda tezgaha alınır. Oda sıcaklığına ulaştıktan sonra bir gece buzdolabında bekletilir. Servise çıkmadan önce üzerine isteğe bağlı olarak kakao serpilebilinir.

[/print_this]

 

Etiketler: , ,
Kategori: Tarifler
{ 7 Yorum }
 • 16 Nisan 2012 tarihinde Melange dedi ki;

  :)) ayni etkiyi bana sizin yazinizi okumak yapti..cikolata, kakule ve vanilyayi duyunca..
  enfes görünüyor bu harika fotograflar esliginde ve bana “derhal kalk ve dene” diyor

 • 16 Nisan 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Ne güzel o zaman 😀

 • 16 Nisan 2012 tarihinde ozlem sahin dedi ki;

  ama cok ayip yaaaaaaaa…

 • 16 Nisan 2012 tarihinde Ayşem Öztaş dedi ki;

  Bence de…

 • 16 Nisan 2012 tarihinde Elif Öztürk dedi ki;

  Vavvvv, çok etkileyici.

 • 16 Nisan 2012 tarihinde Vijdan dedi ki;

  Yapma böyle Ayşemmm öyle güzel anlatıyorsunn :))

  Fotoğraflar anlatım herşey süper soluksuz okuyorumm resmen hatim ediyorum :)))

  Ben bu gidişle işimden istifa edeceğimmmm :))))

 • 16 Nisan 2012 tarihinde Gülen Öztürk dedi ki;

  Kızım Yine döktürmüşsün.Yine söyleyeceğim.Yazar olmalıymışsın.Ellerine sağlık.öpüldün..

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...